خانه / اخبار / نشست علمی با موضوع: بررسی راهکارهای موفقیت در طلبگی ،بایدها ونبایدها

نشست علمی با موضوع: بررسی راهکارهای موفقیت در طلبگی ،بایدها ونبایدها

در ابتدای جلسه حجت الاسلام صادقی با محور قراردادن آیه شریفه یرْفَعِ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکمْ وَ الَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجاتٍ؛به بیان اهمیت و جایگاه علم و عالم در قرآن کریم وروایات اهل بیت پرداخته و افزود در ارزش کار طلبگی همین بس که رهبر حکیم و فرزانه انقلاب فرمودند: ارزش طلبگی به این است که شما خود را برای کاری آماده می‌کنید که هیچ کاری جایگزین آن نیست.

وی در ادامه ضمن تاکید بر تاثیر گذاری بیشتر آموزش حضوری به جای آموزش مجازی و شکل گیری رابطه استاد و شاکردی افزود درس خواندن صرفاً  فراگیری یک سری مفاهیم والفاظ نبوده بلکه علاوه بر درس خواندن، از لازمه های طلبگی تهذیب وخودسازی است.

وی در ادامه افزود طلبه کسی است که آمده علوم دینی را فرا بگیرد تا هم خودش را به سعادت برساند و هم نقشی در دعوت دیگران به سعادت داشته باشد، لذایک طلبه در واقع باید علاوه بر رشد و تعالی خود ورسیدن به درجه کمال مسیر سعادت دیگران راهم فراهم نماید.

وی در ادامه بصیرت را یکی از مهمترین مولفه های یک طلبه موفق خوانده و افزود همانگونه که رهبرفرزانه انقلاب بر مسئله بصیرت تاکید دارند طلبه پویا و موفق کسی است که سه شاخصه تعلیم و تعذیب و بصیرت را باهم داشته باشد.

حجت الاسلام صادقی در ادامه ضمن توصیه به مطالعه سیره عملی علما و بزرگان افزود سعی کنید در اوایل طلبگی بین خود وخدا وامام عصر (عج)عهد نامه ای  بنویسید وامضا کنید و هر از چند گاهی آنرا مرور کنید .

وی در خاتمه با بیان اینکه  هدف اولیه در طلبگی عمل به دستورات اسلام است وخود سازی وتهذیب تنها راه آن است افزودیکی ازلازمه های خودسازی و تهذیب ، احترام  به والدین را سرلوحه کار خود قراردادن است لذا  از خداوند متعال درخواست کنید همانگونه که فرمود: قصد یاری دین را داشته با شید تا خدا هم شما را یاری کند،انشالله خداوندهمه ما و شمارا در مسیر یاری دین اسلام یاری نماید

درباره ی علی اصغر نخعی

مطلب پیشنهادی

مهر عالمانه بر كارنامه صادقانه فاضلان و خادمان پژوهش

حوزه های علمیه میراث مبارک به جا مانده از مکتب صادق آل محمد(ص) هستند که …