خانه / اخبار / گذری برزندگی نامه حضرت امام خمینی (ره)

گذری برزندگی نامه حضرت امام خمینی (ره)

زندگی نامه حضرت امام خمینی (ره)

در بیستم جمادی الثانی سال ۱۳۲۰ه.ق همزمان با سالروز میلادخجسته کوثر ولایت دخت گرامی پیامبر(ص) در شهرستان خمین در خانواده علم وجهاد و زهد و سداد فرزندی به دنیا آمد که نامش را روح الله نهادند. پدر بزرگوارش عالمی مبارز و مجاهدی دلسوخته بود که همتش حمایت از مردم ستمدیده و زجرکشیده و خانه اش مامن بی پناهان بود. و سرانجام آن بزرگمرد درمبارزه با یاغیان و طاغیان زمان در حالی که پنج ماه بیش از ولادت روح الله نمی گذشت به شهادت رسید. در یتیم اسلام، دوران کودکی و نوجوانی را در دامن مطهر مادری نمونه بنام «هاجر» و نزد عمه مکرمه اش سپری کرد و در مکتب برادر بزرگوارش و دیگر اساتیدبه تعلم پرداخت. از کودکی با نبوغی سرشار به فراگیری علم دین همت ورزید و درسن ۱۸ سالگی برای کسب معارف الهی از مکتب آیه الله العظمی حائری یزدی به حوزه علمیه اراک هجرت کرد و با فراگیری علم دین و تهذیب و تهجد در پی یافتن حقیقت ناب سر از پا نمی شناخت و از همان آغاز جوانی دل در گرو حق تعالی نهاد و از هرچه رنگ تعلق داشت فاصله گرفت به گونه ای که مورد تحسین و شگفتی استادان خویش واقع شد. نفوذ کلام قدسی اش که از سرچشمه فیض ازلی الهام می گرفت، بزودی از وی استادی توانا و مرشدی و مرادی الهام بخش به جامعه ارائه داد.

امام خمینی(ره) یادگار امام کاظم(ع)در روزگار معاصر

زندگی امام به روایت امام

کارنامه نور (زندگینامه امام خمینی)

روز شمار زندگی امام خمینی(۱) (۲)

سالشمار زندگی امام خمینی (ره)

همسر و فرزندان امام خمینی(ره)

امام خمینی(ره) در سال ۱۳۴۸ ه.ق مطابق با ۱۳۰۸ه.ش درحالیکه ۲۸سال از عمر شریفشان می گذشت تصمیم به ازدواج گرفت، معظم له با خدیجه خانم (قدس ایران) ثقفی از خاندانی اهل علم و فضیلت ازدواج کردند. ثمره این ازدواج هشت فرزند است: شهید حاج آقا مصطفی (متولد ۱۳۰۹ ه.ش در قم)، پسری به نام علی که در چهار سالگی فوت نمود، صدیقه مصطفوی (همسر مرحوم اشراقی)، فریده مصطفوی (همسر جناب آقای اعرابی)، زهرا مصطفوی (همسر دکتر بروجردی)، دختری به نام سعیده که در هفت ماهگی فوت نمود، حجة الاسلام و المسلمین سید احمد خمینی، فرزند آخر ایشان لطیفه نام داشت که در سنین کودکی در گذشت. (پا به پای آفتاب،  ج۱، ص ۱۹۸)

همسر امام، سنگ صبور قیام

آیت اللّه شهید حاج آقامصطفی خمینی(ره)

احمد،خود و زندگی اش راوقف آقا کرد

امام خمینی(ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران

امام خمینی در راه مبارزه و مقابله با ظلم و ستم شاهنشاهی، ادای تکلیف و عمل به وظیفه الهی را سرلوحه و اساس کار خویش قرار داده بود، لذا بدون هیچ چشم داشت و امیدی به پیروزی ظاهری وارد میدان نبرد با طاغوتیان زمان شد. به بیانی دیگر، مبارزه ی امام مبارزه ای دینی و معنوی بود که انگیزه و اصول و قواعد آن از قرآن و سنت پیامبر و ائمه ی اطهار گرفته شده بود و از این رو هیچ گونه شباهتی با حرکت سیاستمداران حرفه­ای نداشت. مبارزه از نظر امام نه یک جنگ قدرت، بلکه یک وظیفه و تکلیف شرعی بود، لذا شکست و پیروزی ظاهری مایه ی یأس و ناامیدی و غرور نمی گردید.

طرح نظریه ی ولایت فقیه و ارائه ی راهکارهای عملی برای مبارزه در راه دستیابی به آن، یکی از مهم ترین اقدامات امام رحمةالله علیه در دوران تبعید بود و همین نکته است که نظریه ی امام رحمةالله علیه را از نظرات علمای هم عصر خود متمایز می کند؛ امام رحمه الله علیه برخلاف آنها نه تنها تشکیل حکومت مبتنی بر ولایت فقیه را ممکن می دانستند، بلکه آن را لازم و فراهم کردن شرایط تشکیل آن، از جمله قیام علیه حکومت جائر را واجب می دانستند. این در حالی است که بسیاری از فقها، پذیرش ولایت را در صورتی برای فقیه واجب می دانستند که شرایط تشکیل حکومت فراهم باشد، ولی فراهم کردن این شرایط و مقدمات را بر فقیه واجب نمی دانستند. برای مثال، مرحوم نائینی، از نظریه پردازان انقلاب مشروطه، با اینکه ولایت را از آن فقها می دانست، ولی آن را عملی نمی دانست. لذا به نظریه ی مشروطه روی آورد.

واکاوی برخی از الگوهای قرآنی در رفتار و سیره امام خمینی (ره)

رونده معجزه خمینی (ره)، مقایسه شیوه مبارزاتی امام خمینی (ره) با سایر رهبران دنیا

پایان انقلاب‌ها و تداوم انقلابی که در تاریخ جهان ماندگار شد

نظریه ولایت فقیه؛ از نظر تا عمل

بررسی تطبیقی نظریه‌ های «لیبرال دموکراسی» و «مردم‌ سالاری دینی» از منظر امام خمینی(ره)

شاخصه های «استکبارستیزی» در اندیشه حضرت امام خمینی (ره)

بررسی میزان تطبیق نهضت امام خمینی با حدیث امام کاظم علیه السلام

وجوب حفظ نظام اسلامی در اندیشه سیاسی امام خمینی (ره)

ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره)

حضرت امام از جهت جامعیت و کمال، پس از انبیای الهی و ائمه معصومین، بی شک از شخصیت های نادر بلکه بی نظیر بوده اند که مانند اجداد طاهرین خود، اوصاف و کمالات به ظاهر متضاد را در خود یکجا داشتند و نیز در رشته های گوناگون از جمله فقه و فلسفه، عرفان و سیاست، از بهترین های زمان خود بودند. در بعد عملی جامعیت شگفت انگیز حضرت امام، شخصیت او را به الگوی بی نظیر کمال و وارستگی تبدیل کرده بود. از سوی دیگر در زمینه زهد و دنیاگریزی پیشتاز بود. زهد ایشان چیزی نیست که بر کسی پنهان باشد. او در اوج ریاست و قدرت، همچون فقیری تهیدست زندگی می کرد. خوراک و پوشاک و مسکن او از افراد عادی مردم ساده تر بود و اصرار بسیار زیادی بر ساده زیستی و زهد و قناعت می ورزید؛ که در این زمینه مطالب بسیار از ایشان مشاهده و نقل شده است. در عین زهد و دنیاگریزی همیشه از احوال جامعه خویش و سایر جوامع با خبر و بر مشکلات اجتماعی و سیاسی مردم خویش و سایر ملتها بخوبی واقف و آگاه بود. همواره در اندیشه مستضعفان و محرومان بود و از مشکلاتی که برای مظلومین و محرومان، در سراسر جهان توسط مستکبران و ستمکاران به وجود می آمد، احساس رنج و درد می کرد. تصمیم گیریهای سیاسی بموقع، سخنرانیهای موثر و شورآفرین و اعلامیه های حساب شده و پر نفوذ ایشان، همگی نشانه ای از تشخیص دقیق شرایط سیاسی و اجتماعی و آشنایی دقیق ایشان با روحیه ها و نیازها و مشکلات اجتماعی و سیاسی و فرهنگی جامعه بود.

جامعیت شخصیت امام خمینی رحمه الله

امام خمینی(ره) اسوه جامع

امام خمینی، نه مثل دیگران

ویژگی های عرفانی امام خمینی رحمه الله

حضرت امام (ره) هم نفَس مردم تا پای جان

اصول ثابت اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)

معجزه قرن بیستم؛ نهضت امام خمینی رحمه الله

امام خمینی(ره) و خروج از قرون وسطایی

آینده روشن در نگاه امام خمینی رحمة الله علیه؛ فردا، روز پیروزی جنود حق

تقریب و همگرایی در اندیشه فقهی امام خمینی(ره)

سیمای امام خمینی(ره) در آینه خاطرات

برای اولین بار که امام به نجف آمدند اول از همه یک راست به حرم مطهر امیرالمؤمنین (ع) مشرف شدند و بعد وارد مراسم استقبالی شدند که به مناسبت ورودشان تدارک دیده شده بود. امام در سال اول اقامتشان در نجف یک سال تمام روزی دو بار صبح و شب به حرم مشرف می شدند. در کنار منزل امام در نجف – که یک منزل اجاره ای تا آخر اقامت ایشان بود – قطعه زمینی بود که آقای شیخ نصر الله خلخالی از آقا کسب اجازه کردند که به دلیل نزدیکی به حرم آن را مسجدی بسازند و منزلی برای امام فراهم کنند که درسشان توی مسجدی باشد که بغل خانه شان است ولی آقا فرمودند: «نه!» هر چه اصرار شد آقا فرمودند: «نه، همین منزل را من هر ماه اجاره اش را می دهم، شما بیخود اصرار نکنید.» آقای خلخالی گفت: «آقا شما چند سال که اجاره اینجا را بدهید پول یک ساختمان می شود.این منزل را شما اجاره بدهید من درست کنم.» امام فرمودند: «شما به من نوشته ای می دهید که من تا فردا زنده باشم که من بروم منزل بخرم؟» آقای خلخالی گفت: «من که هیچی! پدر جد من هم نمی تواند چنین ضمانتی را بدهد.» آقا خندیدند و منزل ایشان تا آخر اقامتشان در نجف اجاره ای بود.

رعایت قانون

ساده زیستی

عشق به ولایت

پرهیز از اسراف

وقت شناسی و نظم

داستان تاریخی/ یک سبد لباس

۱۴سکانس از زندگی امام خمینی

شاگرد پروری و پرهیز از شخصیت زدگی

تأکید امام(ره) به سازش در زندگی مشترک

در سایه سار کلام امام خمینی(ره)

امیدوارم که این نهضت و این انقلاب منتهی بشود به ظهور امام عصر (عج) و امیدوارم که این انقلاب ما به همۀ دنیا و برای همۀ مستضعفین، برای نجات همۀ مستضعفین به همۀ دنیا صادر بشود و همه همان راهی که برای شما هست و غلبه کردید بر دشمن اسلام و دشمن ملت، مستضعفین هم غلبه کنند بر مستکبرین. امروز ما از روزهای قبل بیشتر احتیاج به همبستگی داریم. امروز ما مواجه با همۀ قدرت ها هستیم و آنها در خارج و داخل دارند طرح ریزی می کنند؛ برای اینکه این انقلاب را بشکنند و این نهضت اسلامی و جمهوری اسلامی را شکست بدهند و نابود کنند. و این یک تکلیف الهی است برای همه که اهمّ تکلیف هایی است که خدا دارد؛ یعنی، حفظ جمهوری اسلامی از حفظ یک نفر ـ ولو امام عصر باشد ـ اهمیتش بیشتر است؛ برای اینکه امام عصر هم خودش را فدا می کند برای اسلام. همۀ انبیا از صدر عالَم تا حالا که آمدند، برای کلمۀ حق و برای دین خدا مجاهده کردند و خودشان را فدا کردند. پیامبر اکرم آن همه مشقات را کشید و اهل بیت معظم او آنهمه زحمات را متکفّل شدند و جانبازی ها را کردند؛ همه برای حفظ اسلام است.

چند چراغ از چهل چراغ امام

امام عصر عج الله فرجه در کلام امام خمینی ره

به نفوذی ها مهلت ندهید

بصیرت در کلام امام خمینی(ره)

مفهوم اقتدار ملی از منظر امام خمینی(ره)

فرازهایی از فرمایشات امام خمینی(ره) درباره آمریکا

فرهنگ جهادی در اندیشه امام خمینی(ره)

پاسخی به سؤالات رسانه ها

امام و دانشجوی پیرو خط امام

ارتحال جانگداز امام خمینی(ره)

امام نماز ظهر و عصر را خواند و حدود ساعت سه بعدازظهر یک ایست قلبی پیش آمد که با ماساژ قلبی و تنفس مصنوعی دوباره قلب به کار افتاد و دستگاهی جهت کمک به ایجاد ضربان قلب در جلوی سینه امام کار گذاشته شد. این وضعیت تا ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه بعدازظهر ادامه داشت که وضع نگران کننده از طریق اخبار شبکه سراسری سیمای جمهوری اسلامی به اطلاع مردم رسید و موج عاشقان امام به سوی جماران روان گشت. وضعیت عمومی حضرت امام اصلا خوب نبود ولی بعد از ظهر گویی مجددا کمی به هوش آمده بود. کهولت سن، بیماری صعب العلاج و وضع نامناسب قلبی دست به دست هم داده بودند تا ملتی را داغدار کنند. کاری از دست پزشکان بر نمی آمد. علی رغم تلاش همه جانبه و درمانهای متعدد و مختلف، کاری از پیش نمی رفت. انبوه جمعیت هر لحظه در جماران بیشتر و بیشتر می گشت، اشکها از نگرانی جاری بود و دستها به سوی آسمان بلند. چشم حاج احمد آقا مانند چشم میلیونها انسان دیگر، چشم میلیونها فرزند دیگر امام، اشک آلود بود. دستان امام لرزش داشت و در لحظات آخر با صدایی لرزان فرموده بود: “من می دانم زنده نمی مانم، اگر مرا برای خودم نگهداشته اید به حال خودم بگذارید و اگر برای مردم است هر کاری می خواهید بکنید.” در سراسر ایران دستها به دعا برداشته شد، حتی در خارج از مرزها عاشقان امام ضجه کنان بقای امام را از یگانه استدعا می کردند، ولی در ساعت ۱۰ و ۲۰ دقیقه بعدازظهر روز شنبه سیزدهم خرداد ماه سال ۱۳۶۸، دعای امام بر دعای میلیونها انسان غلبه یافت و قلب ملت از کار ایستاد. انالله و انا الیه راجعون.

آخرین روزها

انتظار فرج از نیمه خرداد

قصه آخرین دیدار

و آن روز قلب ملت از کار ایستاد

بازتاب اخبار ارتحال امام خمینی در پنج قاره جهان

مقام معظم رهبری، خلف صالح امام خمینی(ره)

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، مجدد اسلام در جهان مادی و ظلمانی قرن بیستم، حضرت امام خمینی قدس سره، با دلی آرام و قلبی مطمئن به سوی رفیق اعلی سفر نمودند و ملت با ناباوری، غم سنگین فراغ امام را بر دوش خود احساس کرد. دشمن مستکبر و کینه توز که سالها خود را برای چنین لحظه هایی آماده ساخته بود، به گمان خام خود، به مقصود نزدیک شده بود. اما دو عامل بسیار مهم در کنار هم، اسباب شکست، خواری و ناامیدی دشمن و امید و شادمانی مؤمنان و مستضعفان را فراهم کرد. حضور ده میلیون عزادار در بزرگترین تشییع و خداحافظی، توفانی از اراده میلیونی مردم را در حفظ دستآوردهای انقلاب اسلامی و اظهار ارادت، محبت و اطاعت از رهبری انقلاب را به وجود آورد. توفانی که همچون طوفان «طبس» که هواپیماهای تجاوزگر را در هم کوفت، امیدهای دشمن را به یاس مبدل نمود. در کنار حضور خیره کننده مردم عزادار و ماتم زده، اجلاس فوق العاده مجلس خبرگان رهبری و تصمیم گیری سریع و قاطع و انتخاب صحیح و درست آنان، انقلاب اسلامی را صاحب سکانداری امین، با تقوا، بادرایت، شجاع و مدیر کرد. در واقع یک روز هم، انقلاب و ملت بدون رهبر و نقطه امید به سر نبرد و رحمت واسعه الهی، آن حضور عجیب و بی سابقه را به بار نشاند. به این ترتیب، دوره دوم ریاست جمهوری مقام معظم رهبری به پایان نرسید. امام از میان ملت رخت بربست و خلف و شاگرد و مرید صالح او طلوع کرد.

زعامت و رهبری

مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای، خلف صالح امام خمینی(ره)

فراز و فرودهای سال های مجاهدت و نقش بی بدیل رهبری برای پیگیری خط امام

ولایت فقیه در اندیشه معمار بزرگ انقلاب حضرت امام خمینی(ره)

اصل ولایت فقیه در قانون اساسی ذکر شده است حضرت امام می فرمایند: این که در قانون اساسی است بعضی شوونات ولی فقیه است نه همه شوون ولایت فقیه. حکومت شعبه ای از ولایت مطلقه رسول الله(ص) و یکی از احکام اولیه اسلام است. بنابراین ولایت مطلقه نه در چارچوب احکام فرعیه اولیه و ثانویه الهیه محصور است و نه در محدوده قانون اساسی اسیر و نسبت به هر دو امر مطلق است نه مقید. اوامر او در حکم قانون است و در صورت تعارض ظاهری با قانون، مقدم بر قانون می باشد.

ولی فقیه، و ولایت مطلقه از منظر امام خمینی(ره)

ولایت فقیه و شرایط رهبری در اندیشه امام خمینی(ره)

ولایت فقیه مانع دیکتاتوری

مبنای مشروعیت حکومت از دیدگاه حضرت امام خمینی(ره)

نظریه ولایت فقیه؛ از نظر تا عمل

مفهوم حکومت اسلامی در اندیشه امام خمینی(ره)

نوآوری های فقهی سیاسی امام خمینی(ره)

شرط اعلمیت در ولی فقیه از منظر امام خمینی (ره)

امام خمینی(ره) در کلام دیگران

منظومه فکری امام دارای خصوصیّات کامل یک مکتب فکری و اجتماعی و سیاسی است. اوّلاً متّکی و مبتنی بر یک جهان بینی است که این جهان بینی عبارت است از توحید. همه فعّالیّت او، همه منطق او مبتنی بود بر توحید که زیربنای اصلی همه تفکّرات اسلامی است. خصوصیّت دیگر این منظومه فکری که آن را به صورت یک مکتب به معنای واقعی کلمه در می آورد، این است که منظومه فکری امام به روز بود؛ مسائل مورد ابتلای جوامع بشری و جامعه ایرانی را مطرح میکرد و مخاطبان، آن را حس می کردند. در مکتب فکری امام، ضدّیت با استبداد و ضدّیت با استکبار حرف اوّل را می زند؛ این آن چیزی است که ملّت ایران هم آن را حس میکرد، ملّتهای مسلمان دیگر بلکه ملّتهای غیر مسلمان [هم ] آن را حس کردند؛ برای همین این دعوت گسترش پیدا کرد. خصوصیّت دیگر این مکتب فکری این بود که زنده و پویا و پر تحرّک و عملیّاتی بود؛ مثل بعضی از اندیشه پردازی ها و تئوری سازی های روشنفکرانه نبود که در محفل بحث، حرف های زیبا و قشنگی است امّا در میدان عمل کارایی ندارد؛ منطق امام، فکر امام، راه امام، عملیّاتی بود؛ قابل تحقّق در میدان عمل بود؛ به همین دلیل هم به پیروزی رسید و پیش رفت؛ این حرکت، مسیر تاریخ کشور ما را عوض کرد.

از عالم استاد و شاگردی

از رواق چشم یاران

راه امام در بیان رهبر معظم انقلاب

خط امام به روایت یادگار امام

امام خمینی (ره) از منظر دانشمندان جهان

در حدیث دیگران

مویه هایی در فراق پیر جماران

ای به خال لب دلدار، گرفتارترین

یار را از همه عشاق، خریدارترین

خاک، در سیطره سلطه نامردان است

خیز، ای رند می آلوده عیارترین

قصه عشق تو منظومه تکرار گل است

ای گل از شوق تماشای تو پربارترین

آه از این چشم به خون خفته عشاق تو، آه

آه از آن چشم به هم بسته بیدارترین

آه از وقت پریشانی دلسوختگان

آه از بار غم سوگ تو – آوارترین

ای سر از زمزمه مستی منصوری، مست

دار افراشته بر پیکر تو، دارترین

«خیز تا از در میخانه گشادی طلبیم»

پیش از آن کاین تن دلمرده شود خوارترین

مفاتیح ترنم

ما را می‎شناخت

روح خدا

خرداد با سرمایی تلخ

بازتاب ارتحال امام در قالب غزل

کتاب شناسی امام خمینی(ره)

سیری در آثار ارزشمند حضرت امام خمینی رحمه الله

کتابشناسی توصیفی«کتابشناسی های امام خمینی»

کتابشناسی برگزیده امام خمینی(س)، حکومت اسلامی و انقلاب اسلامی

نگارخانه

فیلم: مستند زندگی امام خمینی(ره)

لحظه رحلت امام خمینی (ره)

تصویر: ارتحال امام خمینی(ره)

صوت: ویژگی های انقلاب اسلامی

لینک های مرتبط

حوزه و روحانیت

ولایت فقیه ستون خیمه انقلاب و نظام اسلامی

۱۹ دی سال روز قیام مردم قم علیه رژیم شاهنشاهی

۲۲ بهمن روز پیروزی انقلاب اسلامی ایران

مجلات: حضور

مجلات: پرسمان – ویژه نامه امام خمینی شاخص انقلاب

کتابخانه: کلمات قصار امام خمینی «س» ( پندها و حکمتها )

دانشنامه امام خمینی(ره)

درباره ی علی اصغر نخعی

مطلب پیشنهادی

۲۲ توصیه انتخاباتی رهبر فرزانه انقلاب به مردم و مسئولان

۲۲ توصیه انتخاباتی رهبر فرزانه انقلاب به مردم و مسئولان ۱-لزوم شرکت هرکس ایران عزیز، …