خانه / اخبار / کارنما؛ فعالیت‌های پژوهشی مدرسه علمیّه امام صادق(ع) بردسکن

کارنما؛ فعالیت‌های پژوهشی مدرسه علمیّه امام صادق(ع) بردسکن

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، پژوهش در حوزه‌های علميه سابقه‌ای طولانی دارد و می‌توان گفت همزادِ تدريس و تحصيل وجود داشته است. مفسران، فقيهان، متكلمان و فيلسوفان بزرگ شيعه و اهل سنت در طول تاريخ اسلام به پژوهش اهميت داده‌اند. در اين فرصت مروري گذرا خواهيم داشت بر اقدامات و فعالیت‌های واحد پژوهشي مدرسه علمیه امام صادق(ع) بردسکن که با حمایت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ صورت گرفته است.
برگزاری نشست‌های و کنفرانس‌های علمی-پژوهشی
با توجه به شرایط حاکم بر کشور و شیوع ویروس منحوس کرونا واحد پژوهش مدرسه علمیه امام صادق (ع) بردسکن باهدف آشنایی بیشتر و بهتر طلاب علوم دینی با مفاهیم ناب قرآن کریم و علوم اهل‌بیت(ع) با استفاده از قابلیت‌های فضای مجازی در پیام‌رسان ایتا و سامانه آموزش مجازی مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان اقدام به برگزاری ۱۴ نشست علمی با موضوعاتی همچون «تبیین ضرورت فراگیری علوم اهل‌بیت، اهمیت تحقیق و پژوهش در بیانیه گام دوم انقلاب، شاخصه‌های کاندیدای اصلح از منظر قرآن و روایات، خلع‌ها و بایسته‌های پژوهشی، حوزه انقلابی» به‌صورت آنلاین و حضوری (با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی) کرده است.
تولیدات و منشورات علمی
منشورات علمی مدرسه علمیه امام صادق(ع) در سه قالب ویژه‌نامه مدرسه، منشورات و مقالات و نشریه داخلی، است.
ویژه‌نامه‌های مدرسه که با محوریت موضوعات خاص در غالب فایل‌های پی‌دی‌اف و ورد تهیه و تدوین می‌شوند و در سال تحصیلی جاری، ویژه‌نامه ماه مبارک رمضان به همت کارگروه علمی و پژوهشی مدرسه در پنج محور تهیه، تنظیم و منتشر گردید.
منشورات مدرسه در قالب مقاله در دو موضوع ادبیات عرب و فقهی زیر نظر استاد توسط طلاب مدرسه، تهیه و تدوین و ارائه می‌شوند. سایر مقالات طلاب نیز زیر نظر اساتید محترم در حال جمع‌بندی بوده که در فصلنامه تابستان چاپ می‌گردد.
نشریه داخلی مدرسه نیز با عنوان فصلنامه اندیشه صادق(ع) با ۶ عنوان مقاله با موضوعات « افعال ناقصه، بررسی قواعد اعلال و تغیرات آن‌ها، بررسی ماده امر(در قرآن ، سنت ،لغت و دیدگاه اصولیون)، ولایت‌فقیه و محدوده آن، سیمای نماز و نقش حجاب و عفاف در جلوگيري از آسیب‌های اجتماعي» در ۹۶ صفحه، تهیه و تدوین ‌شده است.
ایجاد گروه‌های پژوهشی
هر طلبه در طول نگارش مقالات خود و یا هنگام انتخاب موضوع تحقیق خود با مشکلاتی مواجه می‌شود و در این شرایط است که انسان نیازمند راهکارهایی برای خروج از مشکلات و انتخاب مسیر درست می‌شود و یکی از مهم‌ترین این راهکارها تشکیل کارگروه‌های پژوهشی می‌باشد که واحد پژوهش این مدرسه برای ارتقاء سطح دانایی و توانایی طلاب در نگارش مقالات و تحقیقات درسی خود اقدام به تشکیل و ساماندهی کارگروه‌های علمی پژوهشی مدرسه کرده است و در این راستا با تقسیم‌بندی طلاب به گروه‌های ۴و۵ نفره در هر کلاس زیر نظر اساتید مربوطه، به تحقیق پیرامون موضوع مشخص می‌پردازند و درنهایت حاصل تحقیقات آنان در مجلات مدرسه و دیگر مجلات به چاپ می‌رسد.
ایجاد فضاهای پژوهشی و ارائه امکانات پژوهشی
با توجه به‌ضرورت عنصر تحقیق و پژوهش در هر مدرسه‌ای، جهت فراهم شدن شرایط تحقیق، فضایی علمی و تحقیقاتی در مدرسه ایجاد شد که در همین راستا در مرحله اول اقدام به ساماندهی و تجهیز فضای کتابخانه به کتاب‌های معتبر و علمی، نیازسنجی و تهیه لیست کتاب موردنیاز کتابخانه از نمایشگاه کتاب معاونت پژوهش و پاتوق کتاب شهرستان، اختصاص یک اتاق در کنار کتابخانه به انبار کتاب و خارج نمودن کتاب‌های فرسوده و قدیمی از کتابخانه و اجرای طرح اهدای دانائی به طلاب شد.
کتابخانه مدرسه با پیگیری‌های انجام‌شده و کمک‌های مرکز مدیریت حوزه علميه خراسان و معاونت پژوهش دارای ۴۰ قفسه در ۱۳موضوع اعم از موضوعات علوم قرآنی، منابع مرجع، امام شناسی، ادبیات عرب، اخلاقی، فقهی و اصولی می‌باشد و فضای مطالعه برای ۱۱۶ نفر فراهم است و قریب به ۵۰۰۰ جلد کتاب در کتابخانه مدرسه موجود می‌باشد که تمامی کتاب‌ها شماره‌گذاری شده و تعداد ۷۵۰ جلد کتاب در نرم‌افزار کتابخانه‌ای تبیان به ثبت رسیده و فرآیند ثبت همه کتاب‌ها در دست اقدام است.
مرحله دوم این طرح با عنایت به اینکه واحد پژوهش برای اولین سال است که در این مدرسه شروع به فعالیت کرده، تجهیز واحد پژوهش به سیستم رایانه و اینترنت جهت دسترسی آسان طلاب به اینترنت و سایت‌های علمی و تحقیقاتی در اولویت قرار گرفت و اتاق رايانه با ۴عدد سیستم و بانك نرم‌افزار مدرسه با ۱۵۰عنوان نرم‌افزار در موضوعات مختلف در ساعات خاص با حضور و نظارت مسئول پژوهش آماده ارائه خدمات پژوهشي به طلاب است.
نمایشگاه کتاب
واحد پژوهش مدرسه به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی و باهدف آشنایی بیشتر اساتید و طلاب مدرسه با مجموعه کتاب‌های شهید مطهری و علامه طباطبائی، اقدام به برپائی نمایشگاه آثار شهید مطهری و علامه طباطبائی با بیش از ۴۰عنوان کتاب، نمایشگاه عکس نوشته جملات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت مطالعه به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی، بارگذاری عکس نوشته‌های مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی سایت مدرسه و فضای مجازی و همچنین به‌روزرسانی تابلوی اعلانات و نصب شعارهای پژوهشی در فضای مدرسه به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی، کرد.
برگزاری کارگاه مهارتی
یکی از ضرورت‌هایی که در فهرست نیازسنجی مسئولین محترم مرکز مدیریت نسبت به امر آموزش طلاب در سال‌های اخیر موردتوجه قرارگرفته، مبحث مهم تشکیل کارگاه‌های پژوهش محور است، که همه‌ساله این کارگاه‌ها با همکاری معاونت پژوهش در مدارس علمیه برگزار می‌گردد، در همین راستا مدرسه علمیه امام صادق(ع) بردسکن نیز در جهت برگزاری کلاس مهارت‌های پژوهشی با همکاری معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان از اساتید مجرب معرفی‌شده توسط این معاونت، اقدام به برگزاری کلاس‌های مهارتی طلاب در مهارت‌های روش خلاصه‌نویسی، روش مطالعه، روش تندخوانی، روش یادداشت‌برداری، کار با رایانه و اصول کلی تحقیق در غالب وبینار و نشست آفلاین کرده است.
ارائه مشاوره پژوهشی
واحد پژوهش و اساتید مدرسه آماده ارائه خدمات مشاوره‌ای به‌صورت فردی و گروهی بوده و در طول این سال تحصیلی تمام تلاش خود را برای ارائه مشاوره‌های لازم جهت برطرف کردن مشکلات طلاب در عرصه تحقیق و پژوهش، مشاوره تحصیلی، آینده شغلی و… انجام داده است که در این فرایند از اساتید موفق در امر پژوهش استفاده گردیده است.
سایر فعالیت‌ها
فضاسازی محیطی مدرسه به شعارهای پژوهشی، برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی، بازدید از کتابخانه عمومی شهرستان بردسکن، بازديد از نمايشگاه محصولات فرهنگي و نرم‌افزارهای کمک‌آموزشی، بازدید از پاتوق کتاب شهرستان، معرفی کتاب‌های علمی و پژوهشی از دیگر فعالیت‌های این مدرسه در سال جاری تحصیلی بوده است.
واحد پژوهش مدرسه علمیه امام صادق(ع) بردسکن در حال حاضر و با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا و ضرورت بارگذاری مطالب پژوهشی در فضای مجازی و باهدف ارتباط با طلاب و ارائه مشاوره و بارگذاری مطالب و نشست‌های علمی پژوهشی در مناسبت‌های مختلف و استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود، اقدام به ایجاد کانال اختصاصی واحد پژوهش در پیام‌رسان ایتا به آدرس https://eitaa.com/hozehebardaskan و سایت مدرسه به نشانی http://hozehbardaskan.com و سامانه آموزش مجازی کرده و نشست‌ها و سایر مطالب و اطلاعیه‌های علمی و پژوهشی در آن‌ها بارگذاری می‌گردد.
گفتنی است، علاقه‌مندان می‌توانند جهت اطلاع از فعالیت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان به کانال معاونت پژوهش در ایتا به آدرس eitaa.com/howzehpajohesh مراجعه کنند.

 

درباره ی علی اصغر نخعی

مطلب پیشنهادی

۲۲ توصیه انتخاباتی رهبر فرزانه انقلاب به مردم و مسئولان

۲۲ توصیه انتخاباتی رهبر فرزانه انقلاب به مردم و مسئولان ۱-لزوم شرکت هرکس ایران عزیز، …