خانه / اخبار / نشست علمی با موضوع کاربرد ادبیات عرب در فهم و تفسیر قرآن برگزار شد

نشست علمی با موضوع کاربرد ادبیات عرب در فهم و تفسیر قرآن برگزار شد

به گزارش خبرگزاري حوزه علميه خراسان، وبینار مشترک مدارس علمیه امام صادق(ع)، الزهرا(س) بردسکن و امام خمینی ره کوهسرخ با موضوع کاربرد ادبیات عرب در فهم و تفسیر قرآن برگزار شد.
حجت الاسلام ازرانی، مدير مدرسه علميه امام صادق(ع) بردسكن گفت: در میان دانش های مختلف اسلامی علم تفسیر از اهمیت بسزایی برخوردار است لذا برای فهم وتفسیر آیات قرآن کریم به سه علم لغت، صرف و نحو که پایه و اساس علوم حوزوی می باشد، احتیاج داریم.
وی در ادامه با بیان اینکه سه دسته دليل بر منبع بودن مصادر ادبي در تفسير، و مجوز مفسّر براي رجوع واستناد به آن ها در فهم قرآن مي توان برشمرد، گفت: اولين مطلب، دلايل قرآني است . به طور مثال خدا مي فرمايد: كِتَابٌ فُصِّلَتْ آيَاتُهُ قُرْآناً عَرَبِيّاً لِقَوْم يَعْلَمُونَ (فصلت: ۳)؛ روشن است كه مقصود از «عربي بودن قرآن»، زبان حاكم بر الفاظ و تعابير و ساختار آيات آن است و شرط اوليه و اساسي براي فهم آن زبان، آشنايي با ادبيات موجود در آن است.
حجت الاسلام ارزاني از آيات تدبير و تحدي نيز مثال زد و اظهار كرد: دومين امر، دلايل روايي است. بنابر برخي روايات، ائمّه اطهار(عليهم السلام) در تفسير، به قواعد يا نكات ادبي استناد كرده اند. از چنين رواياتي نيز منبع بودن ادبيات عرب در فهم كلام الهي برداشت مي شود.
وي بناي عقلا را منبع ديگر خواند و گفت: روش عقلايي متداول در فهم سخن هر گوينده اي مبنا قرار دادن ادبيات آن سخن است، زيرا بدون توجه به واژگان و ساختار گفتار گوينده، امكان فهم و داوري در باب صحّت و سقم ظاهر آن سخن و مفاد و محتواي آن منتفي است.
مدير مدرسه علميه امام صادق(ع) بردسكن از منابع ادبي گفت و اظهار كرد: واژگان و متون ادبيات عرب است كه مفسّر را در فهم معناي لغوي واژگان قرآن يا ساختار نحوي و بلاغي آيات ياري مي رسانند.


كد خبر: ۴۱۱۶۲  |  تاریخ درج خبر: ۱۴۰۰/۰۷/۰۱  |  کد خبرنگار: ۳۸۸۴  |  نام خبرنگار: حميد محمديان

درباره ی علی اصغر نخعی

مطلب پیشنهادی

گزارش تصویری اردوی جهادی طلاب حوزه علمیه امام صادق(ع)