خانه / معاونت فرهنگی / آموزش مبلغین / جلسه گفتمان دینی با موضوع سبک زندگی نبوی الگوی عملی زندگی اسلامی

جلسه گفتمان دینی با موضوع سبک زندگی نبوی الگوی عملی زندگی اسلامی

در این جلسه که به همت واحد فرهنگی مدرسه امام صادق(ع) برگزار گردید حجت الاسلام ارزانی مدیر مدرسه بردسکن ضمن تبریک سالروز ازدواج پیامبر اکرم(ص) با حضرت خدیجه کبری(س) افزود زندگی پربرکت نبی مکرم اسلام اسلامی سرشار از الگوهایی است که هر یک از آن ها می تواند راهگشای نسل های مختلف مسلمان در برابر مشکلات زندگی باشد؛ از مبارزه گرفته تا هجرت، ساده زیستن و مجاهدت مالی و جانی در راه خدا را در رفتار پیامبر (ص) و شاگردان او، یعنی اصحاب و شاگردان اصحاب می توان یافت.

وی با بیان اینکه خداوند در قرآن کریم در خصوص پیامبر اسلام می فرماید:

(لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِّمَن کَانَ یَرْجُو اللَّهَ وَالْیَوْمَ الْآخِرَ ) احزاب: ۲۱

«بی شک سرمشق و الگوی زیبائی در ( شیوه پندار و گفتار و کردار ) پیغمبر خدا برای شما است . برای کسانی که امید به خدا داشته ، و جویای قیامت باشند. » افزود:یکی از منابع مصدرهای شریعت «سنت» است.

وی افزود «سنت» یعنی الگو قرار دادن رفتارها و عملکردهای پیامبر خدا (ص) در زندگی و این که در انواع روابط فردی، اخلاقی، خانوادگی، عبادی و اجتماعی، پیامبر (ص) اسوه ی رفتاری ما باشد، چرا که پیامبر خدا (ص) سرور کاِئنات است و ابلاغ کننده دین خدا به بشر است؛ و اگر قرار باشد ما کسی را الگوی خود قرار دهیم چه کسی بهتر از پیامبر (ص) را می توانیم برای این کار بیابیم.

حجت الاسلام ارزانی با بیان اینکه بسیاری از هجوم های فرهنگی و تبلیغی که ما آن را به شکل مد، لباس، آرایش رفتار می شناسیم برنامه ای هدایت شده برای کنترل و سرگرم نمودن نسل جوان مسلمان به امور ظاهری و بدون محتوا و بی ارزش است، به طوری که انرژی این نسل پرتوان کاملاً صرف مسائل بی هدف شودافزوددر این شرایط بازگشت به قرآن و سنت بهترین راه حل است؛ زیرا هم در قرآن کریم داستان های مناسبی برای شخصیت های خوب و رفتاری قابل قبول در شرایط مختلف وجود دارد و هم سنت پیامبر (ص) و سیرت یاران او مدارک مناسبی را برای الگوبرداری نسل جوان عرضه می نماید.

همین الگوها ما را در انتخاب های درست و رفتارهای مناسب در برابر شرایط مختلف و مراحل مختلف زندگی یاری می کند و سبب می شود بدی را از نیکی تشخیص دهیم و چهره ی حقیقی دین و مردان مخلص آن را به خوبی بشناسیم.

وی در خاتمه با بیان اینکه وقتی ما بهترین الگو را که همه از کمالات روحی و معنوی او آگاه هستیم،در اختیار داریم،اگر از کسی که مانند خودمان است و در معرض هزاران خطا و اشتباه قرار دارد،پیروی کنیم،به بیراهه رفته ایم و لازم است،راه رفته را برگردیم و از نو آن را شروع کنیم؛و از آنجایی که وسوسه های شیطانی تمام شدنی نیست و همواره انسان ها را به سوی خود می کشاند،پس هیچ یک از افراد عادی نمی تواند الگوی صحیحی برای دیگران قرار بگیرند افزود پس،باید به دنبال کسی باشیم که از هر نظر کامل بوده و شایستگی تقلید و پیروی کردن را داشته باشد و آن هم کسی نیست، مگر آخرین فرستاده خدا بر خلقش،حضرت محمد(ص)،که هر یک از ما به عنوان یک مسلمان کم و بیش به ایمان، علم، حلم، متانت، اخلاق نیک، رفتار هدایت شده، سعه صدر، امانتداری، صداقت و دوستی، جود و سخا، زهد و پارسایی، مهربانی و دلسوزی و سایر صفات نیکی که در وجود مقدس او جمع است، آگاهی داریم.

درباره ی علی اصغر نخعی

مطلب پیشنهادی

گزارش تصویری برگزاری مراسم شهادت امام صادق(ع)