خانه / اخبار / حجت الاسلام ارزانی : نقش امام حسن عسکری(ع) در زمینه سازی غیبت حضرت مهدی (عج) از سایر ائمه بیشتر بود.

حجت الاسلام ارزانی : نقش امام حسن عسکری(ع) در زمینه سازی غیبت حضرت مهدی (عج) از سایر ائمه بیشتر بود.

حجت الاسلام ارزانی

نقش امام حسن عسکری(ع) در زمینه سازی غیبت حضرت مهدی (عج) از سایر ائمه بیشتر بود.

به مناسبت ولادت امام عسکری(ع) نشست علمی با موضوع نقش امام حسن عسکری (ع) در آماده سازی مردم برای دوران غیبت برگزار گردید.

حجت الاسلام ارزانی مدیر مدرسه علمیه امام صادق(ع) در ابتدا ضمن تبریک ولادت امام عسکری (ع)محضر امام زمان(عج) و جمیع مسلمین جهان افزود شرایط حاکم بر جامعه عصر امام عسکری (ع) و دوران امامت امام حسن عسکری (ع) دوران بشدت حساسی بوده و خلفای غاصب و حاکمان ظالم بشدت امامین عسکریین را تحت نظر داشتندو تمام حرکات و ارتباطات ایشان را کنترل می نمودند.

وی در ادامه با بیان اینکه حاکمان مستبد عباسی به خوبی آگاهی داشتند که شیعه در انتظار امامی است که از آن با عنوان قائم و منجی یاد می‌شود لذا در راستای کم کردن ارتباط امام عسکری با شیعیان ایشان از هیچ تلاشی فروگذاری نکردند.

وی در ادامه با استناد به آیه شریفه ؛ إِنَّ اللهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ،

خداوند سرنوشت هیچ قوم و ملتی را تغییر نمی دهد مگر آنکه آنان تغییر دهند.

افزود:از جمله اقداماتی که امام حسن عسکری (ع) برای ایجاد زمینه سازی مهدی موعود(عج) انجام دادندایجاد شبکه ارتباطی بین خود و شیعیان و ارتباط باواسطه بوده و از این طریق با مردم ارتباط برقرار می نمودند، لذا این عمل حضرت عسکری (ع) و پدر بزرگوارشان امام هادی (ع)، مقدمه ای برای غیبت امام زمان (عج) بود تا شیعیان با آن مانوس شده و منکر غیبت نشوند، چرا که اگرغیبت ناگهانی رخ می داد وضعیت بسیار سخت و غیر قابل تحملی برای شیعیان به وجود می آمد و چه بسا درک این مسئله هم مشکل می شد و کسی آن را باور نمی داشت.

وی افزود: به علت فشارهای روز افزون عباسیان بر امامان معصوم و آزار و شکنجه آنان و نیز آماده نبودن جامعه برای پذیرش امامت امام مهدی (ع)، مشیّت الهی چنین تعلق گرفت که آخرین وصی پیامبر (ص) و ائمه (علیهم السلام)، حضرت مهدی موعود (ع) در غیبت فرو رود؛ تا وجود مقدسش از گزند حوادث زمان، مصون بماند، در فرصت مناسبی به میان مردم بیایند و مردم از وجود پرفروغ آن امام بهره‌مند شوند.

حجت السلام ارزانی با بیان اینکه دو مسئله مهم که شیعه در آغاز غیبت، با آن مواجه می‌شد؛ بحث ولادت و مسئله غیبت بود، گفت:نقش امام حسن عسکری(ع) در زمینه سازی غیبت حضرت مهدی (عج) از سایر ائمه بیشتر بود، چرا که حضرت با توجه به شرایط دشواری که در آن به سر می بردند و کنترل های شدید بر ایشان ، همه تلاش خودشان را به کار بردند تا موضوع تولد امام زمان (عج) را ازدشمنان و دستگاه خلافت مخفی نگه دارند اما از طرف دیگر این مساله مهم بود باید به گونه ای عمل می کردند که دستگاه خلافت موضوع تولد دوازدهمین نور ولایت را پس از امام حسن عسکری قبول کنند.

در خاتمه به معرفی کتاب با خورشید سامرا با موضوع گذری بر زندگانی امام حسن عسکری (ع) پرداخته و افزود:
کتاب حاضر در دو بخش کلی «جلوه هایی از شخصیت امام حسن عسکری علیه السلام» و «دوران حضرت» نگاشته شده است.
مولف در بخش اول موضوعاتی چون: نام و نسب و القاب امام حسن عسکری (ع)، تصریح به امامت حضرت از زبان پیامبر (ص) و دیگر ائمه (ع)، تعداد فرزندان حضرت، جایگاه برجسته امام در دوران خویش، فضائل و صفات برجسته امام (ع)، معجزات و نشانه های امامت، روایات حضرت از پدرانش و غیره را بیان نموده است. در بخش دوم نیز این عناوین به چشم می خورند: تردید کنندگان در امامت حضرت، توجه امام به شیعیان، وضعیت علویان، یاران و راویان حضرت، رخدادهای دردناک و ..

یادآور می شود۴جلداز این کتاب در کتابخانه مدرسه علمیه امام صادق(ع) موجود است.

 

 

درباره ی علی اصغر نخعی

مطلب پیشنهادی

نشست علمی با موضوع بررسی شاخصه های طلبه تراز انقلاب اسلامی

نشست شاخصه های طلبه تراز انقلاب اسلامی در ابتدای جلسه حجت الاسلام ارزانی مدیر مدرسه …